"Barszalona", czyli klimat szemranej barcelońskiej dzielnicy i irytująca Matylda...


Barcelona może kojarzyć się z Gaudim, Picassem, multikolorową odzieżą Desigual, chocolate con churros, czy filmami Pedro Almodóvara... Mnie niezmiennie kojarzy się z Ferminem Romero de Torres, Danielem Sempere i tajemniczym Julianem Caraxem, bohaterami powieści Carlosa Zafóna. 


Dokładnie rok temu wróciłam z mężem z Barcelony, gdzie w ponad 30-stopniowym skwarze przez kilka dni przecieraliśmy szlaki, którymi podążali zafónowscy panowie. Zdążyłam już zatęsknić za katalońskim klimatem, więc niezmiernie uradował mnie urodzinowy prezent od męża w postaci książki "Barszalona", będącej pisarskim debiutem Agi Sarzyńskiej. Akcja - jak już zdradza tytuł - ma miejsce właśnie w stolicy Katalonii.

Ach, "Barszalona"... 
Jakże irytująca okazała się główna bohaterka tej powieści o dźwięcznym imieniu Matylda! Czytając perypetie infantylnej i niestety niezbyt roztropnej Matyldy, odnosiłam wrażenie, iż narratorką powieści nie jest nauczycielka języka angielskiego, lecz nierozgarnięta gimnazjalistka, której nagle udało się wyrwać spod nadopiekuńczych skrzydeł rodziców. 

W trakcie czytania nierzadko mruczałam pod nosem "Jezu, ile Ty masz lat, dziewucho!?" i jednocześnie zastanawiałam się czy autorka jest równie niedojrzała, jak jej bohaterka... Jeśli tak - chętnie dałabym jej pstryczka w ucho!

Z reguły szybko czytam książki. Wręcz połykam je w ekspresowym tempie. Przetrawianie "Barszalony" zajęło mi trochę więcej czasu. Książka absolutnie nie jest nudna, musiałam jedynie robić sobie przerwy od śledzenia infantylnych poczynań tej laski, aby się... odstresować! Jestem strasznie emocjonalną osobą, więc to notoryczne pakowanie się Matyldy w różnorakie kłopoty mocno działało na moje nerwy. Jeśli jednak taki był zamiar autorki, by nieco powkurzać czytelników - muszę jej pogratulować! ;)

"Barszalona" to nie tylko barwne opisy szemranej dzielnicy Raval, która tętni życiem od brzasku do późnego wieczora - to także spis streszczonych różnych życiorysów ludzi, którzy przybyli do stolicy Katalonii z odległych zakątków świata w poszukiwaniu lepszego życia. 

Przykre są historie kobiet i dziewcząt, które na Robador rozpaczliwie usiłują sprzedać własne ciało, by móc zarobić parę euro na spłatę długów czy przeżycie ich rodzin, które pozostawiły w innej części świata...

W moim odczuciu książka jest napisana chaotycznie. Pojawiają się w niej nic nie wnoszące wątki. Zakończenie powieści brzmi zupełnie tak jakby z książki ktoś wyrwał kilka ostatnich stronic, więc liczę na to, że wiele niedopowiedzeń z "Barszalony" znajdzie swój dalszy ciąg w kolejnej części opiewającej perypetie przewrotnej Matyldy.

Powieść Agi Sarzyńskiej sprawia, że uświadamiamy sobie, że i Barcelona posiada swoje ciemne strony... że nie jest zbyt bezpiecznie zboczyć z turystycznego szlaku, by jak Matylda nie przysporzyć sobie kłopotów... 

Jeśli kiedyś powrócę do Barcelony - bez wątpienia będę chciała poznać Raval, przejść się przez Robador, poszukam też Filmoteki, kawiarni, gdzie Matylda leniwie sączyła kawę.

Zatem... Czy warto przeczytać "Barszalonę"?
Warto.
Polecam.

► Więcej etykiet? Zobacz TUTAJ ↓

biżuteria sutasz2 biżuteria z Fridą Kahlo1 Carlos Ruiz Zafón1 cenię prace innych artystów1 cenię prace innych artystów - biżuteria1 Chaim Soutine1 co Luszka czyta?5 cudze prace chwalę2 cytaty Marie Von Ebner Eschenbach1 czachomania3 czas na komiks19 dekoracje z Fridą Kahlo1 doodle art20 fauna i flora w grafice1 Fermin Romero de Torres1 filc3 Frida1 Frida Diego i Meksyk3 Frida Kahlo11 Frida Kahlo i Diego Rivera1 Frida Kahlo inspiruje25 Fridamania17 gdzie poszukuję inspiracji1 grafika12 grafika i ilustracje25 igłą malowane5 jak się wypromować na Instagramie?1 jak zdobyć popularność w Social Mediach?1 jaka maszyna do szycia dla początkujących1 kawały o Arabach1 kobiece sylwetki10 kobiecość3 kolaż1 kolczyki z filcu1 komiks o miłości2 komiksy rysowane w zeszycie3 Luszka podróżuje4 Luszka prywatnie1 Luszka Szokker2 Luszka szyje6 Luszka uczy się Polskiego Języka Migowego2 maszyna Janome XL6031 meksykańskie klimaty1 męskie sylwetki2 Mixed Media5 moje udane zakupy1 moje wizje6 motywy orientalne1 my fashion riot5 nagość4 naszyjnik z filcu1 natura1 nieco erotycznie5 obrazki z cytatami o kobietach8 obrazki z cytatami o świecie ciszy2 obrusy ręcznie malowane1 obrusy z Fridą Kahlo1 pani zima1 pisaki do tkanin1 pisaki do tkanin Sharpie1 PMS1 podróże4 polecane farby do tkanin1 polecany filc2 polecany filc na torby1 polscy piłkarze po mundialu w Rosji1 portret1 pół żartem pół serio o nie(do)słyszących1 przyroda1 recenzje książek5 rękodzieło artystyczne3 różnice kulturowe1 solidarni z Meksykiem1 sprawy damsko-męskie13 styl boho6 styl etno1 Szokker komiksy18 Szokker odzież2 szokker.pl4 Szokker's life18 torba handmade4 torby2 Toskania1 twórcze życie12 twórczy recykling2 u ginekologa1 uczę się migać1 wnętrza1 wyrwane z zeszytu3 wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera Polski kontekst1 z dystansem1 z przymrużeniem oka3 z życia Nawałki1 życie i twórczość Fridy Kahlo3 życie w komiksie14
Pokaż więcej