"Frida" autorstwa Bárbary Mujica. Powieść, raczej nie biografia.


Nie potrafię powiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach zainteresowałam się twórczością Fridy Kahlo i być może właśnie dlatego mam wrażenie, że to "od zawsze" jestem zafascynowana zarówno jej sztuką jak i niezwykłą osobowością.

Kilka dni temu wybrałam się do Empiku właśnie w poszukiwaniu jakiejś biografii Fridy i nawet nie musiałam jej długo szukać - książka Bárbary Mujica "Frida" od razu rzuciła mi się w oczy dzięki swej okładce w niezwykle żywych barwach.

W książce Bárbary Mujica narratorem jest siostra Fridy, Cristina, zwana też przez Fridę pieszczotliwie Cristi, książki tej zdecydowanie nie można nazwać biografią. 
W moim przekonaniu jest to tylko powieść, w której fikcja przeplata się z faktami. Dla autorki inspiracją była barwna postać Fridy oraz mocno podkoloryzowane wspomnienia Cristiny, zakompleksionej siostry artystki, która żyjąc w cieniu siostry, poprzez swą niską samoocenę wyraźnie usiłowała ukazać światu Fridę w negatywnym świetle.
Już od pierwszych stronic poczułam do Cristiny antypatię. Ze słów Cristiny wyłania się obraz Magdaleny Carmen Friedy Kahlo y Calderón jako kobiety nie tylko utalentowanej, ekscentrycznej, ale i egoistycznej, pragnącej za wszelką cenę być w centrum uwagi, skłonnej do drobnych kradzieży. Tak ukazana postać Fridy kłóci się z Fridą ukazywaną w innych biografiach, także w biografiach Diega Rivery. Ta fikcja literacka niestety okazała się dla mnie wielkim zgrzytem... Co prawda Bárbara Mujica sama przyznała, iż w jej książce fakty przeplatają się z fikcją, w jej powieści ta fikcja wydaje się nad wyraz realistyczna i właśnie to nie bardzo mi przypadło do gustu. Nabrałam obaw, że osoby nie znające prawdziwej biografii Fridy mogą na podstawie tej powieści stworzyć w swych umysłach fałszywy wizerunek artystki.

Cristina twierdziła, że kochała Fridę. Odniosłam wrażenie, że to były tylko puste słowa. O swej miłości do siostry potrafiła jedynie pięknie mówić, jej czyny wyraźnie temu zaprzeczały. Sądzę, że każdy czytelnik dopatrzy się tego, iż w jej siostrzanym sercu przeważały robaczywe uczucia takie nienawiść i zawiść. Owszem, pielęgnowała obłożnie chorą Fridę, lecz czyniła to tylko z poczucia katolickiego obowiązku, nie z prawdziwej miłości do siostry. Opiekę nad umierającą Fridą traktowała wyłącznie jako narzuconą sobie pokutę za dopuszczenie się cudzołóstwa.

Powieść w pewnych momentach czytało mi się dosyć ciężko, nierzadko wręcz zmuszałam się, by dobrnąć do końca rozdziału. Wręcz irytowało mnie dość częste i jakże próżne podkreślanie przez Cristinę "przecież byłam ładniejsza od Fridy" i jej użalanie się nad złamanym sercem po rozstaniu z Diego w takim tonie jakby to Frida odebrała jej męża. Nudził mnie również opis romansu Fridy z Trockim, bo i tutaj Cristina w swej próżności musiała wtrącić, że "przecież była ładniejsza".

Czy polecam tę książkę? Tak, polecam,  pomimo swego rozczarowania tym, że książka nie okazała się biografią, warto po nią sięgnąć, gdyż jest powieścią osadzoną w meksykańskich realiach społecznych, politycznych i historycznych. Warto się zatopić w tej lekturze dla samych niezwykle barwnych opisów życia artystów.
Zapewniam, że niejeden czytelnik w trakcie czytania poczuje zapach farb, werniksu i świeżo zrobionych blejtramów...

Komentarze

► Więcej etykiet? Zobacz TUTAJ ↓

biżuteria sutasz2 biżuteria z Fridą Kahlo1 Carlos Ruiz Zafón1 cenię prace innych artystów1 cenię prace innych artystów - biżuteria1 Chaim Soutine1 co Luszka czyta?5 cudze prace chwalę2 cytaty Marie Von Ebner Eschenbach1 czachomania3 czas na komiks19 dekoracje z Fridą Kahlo1 doodle art20 fauna i flora w grafice1 Fermin Romero de Torres1 filc3 Frida1 Frida Diego i Meksyk3 Frida Kahlo11 Frida Kahlo i Diego Rivera1 Frida Kahlo inspiruje25 Fridamania17 gdzie poszukuję inspiracji1 grafika12 grafika i ilustracje25 igłą malowane5 jak się wypromować na Instagramie?1 jak zdobyć popularność w Social Mediach?1 jaka maszyna do szycia dla początkujących1 kawały o Arabach1 kobiece sylwetki10 kobiecość3 kolaż1 kolczyki z filcu1 komiks o miłości2 komiksy rysowane w zeszycie3 Luszka podróżuje4 Luszka prywatnie1 Luszka Szokker2 Luszka szyje6 Luszka uczy się Polskiego Języka Migowego2 maszyna Janome XL6031 meksykańskie klimaty1 męskie sylwetki2 Mixed Media5 moje udane zakupy1 moje wizje6 motywy orientalne1 my fashion riot5 nagość4 naszyjnik z filcu1 natura1 nieco erotycznie5 obrazki z cytatami o kobietach8 obrazki z cytatami o świecie ciszy2 obrusy ręcznie malowane1 obrusy z Fridą Kahlo1 pani zima1 pisaki do tkanin1 pisaki do tkanin Sharpie1 PMS1 podróże4 polecane farby do tkanin1 polecany filc2 polecany filc na torby1 polscy piłkarze po mundialu w Rosji1 portret1 pół żartem pół serio o nie(do)słyszących1 przyroda1 recenzje książek5 rękodzieło artystyczne3 różnice kulturowe1 solidarni z Meksykiem1 sprawy damsko-męskie13 styl boho6 styl etno1 Szokker komiksy18 Szokker odzież2 szokker.pl4 Szokker's life18 torba handmade4 torby2 Toskania1 twórcze życie12 twórczy recykling2 u ginekologa1 uczę się migać1 wnętrza1 wyrwane z zeszytu3 wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera Polski kontekst1 z dystansem1 z przymrużeniem oka3 z życia Nawałki1 życie i twórczość Fridy Kahlo3 życie w komiksie14
Pokaż więcej