Oriana Fallaci i jej "Kapelusz cały w czereśniach"


"Kapelusz cały w czereśniach" to arcydzieło literackie, nad którym Oriana bez wytchnienia pracowała przez 10 lat.
Jestem pełna podziwu dla pracy i poświęcenia jakie Fallaci włożyła w stworzenie tego dzieła.Nie jest to bowiem tylko saga rodu Fallacich.

To jest także niezwykła opowieść o życiu, miłosnych uniesieniach, romansach, ludzkich ambicjach i marzeniach, to także fragment jakże burzliwej, krwawej historii słonecznej Toskanii, w szczególności Livorno. Przewija się tutaj także polski wątek, wszak jeden z przodków Oriany był Polakiem.


Oriana powieść otwiera ukazując nam barwną postać Cateriny Zani, chłopki, której ambicją było nauczenie się czytania i pisania w czasach,  w których kobietom zakazywano pogłębiania wiedzy i mówiono, że "niewiedza jest cnotą". Wprowadza nas w losy swojej rodziny w sposób niezwykle wciągający, ukazuje historie zarówno te zabawne jak i te tragiczne. Nie wybiela też swoich przodków, z bólem ukazuje także ich okrucieństwo i egoizm.


Książka chociaż porywająca, momentami jednak może laików z dziedziny historii nużyć bardzo szczegółowymi opisami wojen, działań rebeliantów, włoskich politycznych intryg.

Dzieło Fallaci należy do nielicznych, które mocno poruszyły moim sercem. Najchętniej nie odrywałabym się od tej lektury, lecz zmuszała mnie do tego praca i obowiązki, więc czytanie musiałam rozłożyć "na raty"... W trakcie czytania mocno przeżywałam fascynujące, być może i nieco podkoloryzowane historie rodzinne na tle wyraźnego kontekstu historycznego - tak mocno, że nawet miałam koszmary! 

Spośród wszystkich ukazanych przodków Oriany postać Anastaci, jej samotna podróż do Ameryki i jej potyczki z Indianami wydały mi się historią nazbyt mocno podkoloryzowaną. Sądzę jednak, że życiowe perypetie praprababki Anastaci wydają się brzmieć tak nieprawdopodobnie tylko dlatego, że autorka spisała dzieje praprababki opierając się na mglistych wspomnieniach swego dziadka.

Ta podróż w przeszłość pozwala nie tylko poznać losy jej przodków, ale i też zrozumieć samą Orianę, znaną ze swej niepokorności, kontrowersyjnych opinii. W Orianie widzimy wiele cech jej prapraprababki Cateriny, kobiety emocjonalnej, buńczucznej, ambitnej, żądnej wiedzy.

Po przeczytaniu "Kapelusza całego w czereśniach" odczuwam wciąż niedosyt, gdyż Oriana oszczędziła (a może już nie zdążyła) czytelnikom informacji o jej rodzicach, jej własnych narodzinach. Miałam nadzieję, że poznam też barwy dzieciństwa Oriany, to jak dorastała, jak kształtowała się jej dziennikarska osobowość.

Książka to doprawdy opasłe tomiszcze! Zakupione przeze mnie wydanie liczy sobie 823 strony i waży około pół kilograma, więc musiałam trochę się nagimnastykować, aby księgę jakoś utrzymać w rękach w trakcie czytania ;) Jeśli ktoś ma słabe ręce lub chciałby zabrać ową książkę w podróż to zdecydowanie polecam raczej zakup ebooka.

Polecam tę książkę na nadchodzące jesienne wieczory zamiast nudnych seriali telewizyjnych ;)

Komentarze

► Więcej etykiet? Zobacz TUTAJ ↓

biżuteria sutasz2 biżuteria z Fridą Kahlo1 Carlos Ruiz Zafón1 cenię prace innych artystów1 cenię prace innych artystów - biżuteria1 Chaim Soutine1 co Luszka czyta?5 cudze prace chwalę2 cytaty Marie Von Ebner Eschenbach1 czachomania3 czas na komiks19 dekoracje z Fridą Kahlo1 doodle art20 fauna i flora w grafice1 Fermin Romero de Torres1 filc3 Frida1 Frida Diego i Meksyk3 Frida Kahlo11 Frida Kahlo i Diego Rivera1 Frida Kahlo inspiruje25 Fridamania17 gdzie poszukuję inspiracji1 grafika12 grafika i ilustracje25 igłą malowane5 jak się wypromować na Instagramie?1 jak zdobyć popularność w Social Mediach?1 jaka maszyna do szycia dla początkujących1 kawały o Arabach1 kobiece sylwetki10 kobiecość3 kolaż1 kolczyki z filcu1 komiks o miłości2 komiksy rysowane w zeszycie3 Luszka podróżuje4 Luszka prywatnie1 Luszka Szokker2 Luszka szyje6 Luszka uczy się Polskiego Języka Migowego2 maszyna Janome XL6031 meksykańskie klimaty1 męskie sylwetki2 Mixed Media5 moje udane zakupy1 moje wizje6 motywy orientalne1 my fashion riot5 nagość4 naszyjnik z filcu1 natura1 nieco erotycznie5 obrazki z cytatami o kobietach8 obrazki z cytatami o świecie ciszy2 obrusy ręcznie malowane1 obrusy z Fridą Kahlo1 pani zima1 pisaki do tkanin1 pisaki do tkanin Sharpie1 PMS1 podróże4 polecane farby do tkanin1 polecany filc2 polecany filc na torby1 polscy piłkarze po mundialu w Rosji1 portret1 pół żartem pół serio o nie(do)słyszących1 przyroda1 recenzje książek5 rękodzieło artystyczne3 różnice kulturowe1 solidarni z Meksykiem1 sprawy damsko-męskie13 styl boho6 styl etno1 Szokker komiksy18 Szokker odzież2 szokker.pl4 Szokker's life18 torba handmade4 torby2 Toskania1 twórcze życie12 twórczy recykling2 u ginekologa1 uczę się migać1 wnętrza1 wyrwane z zeszytu3 wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera Polski kontekst1 z dystansem1 z przymrużeniem oka3 z życia Nawałki1 życie i twórczość Fridy Kahlo3 życie w komiksie14
Pokaż więcej