listopada 28, 2017

listopada 28, 2017

Wyprawa do Poznania, czyli czas na wystawę w poznańskim CK Zamek "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst."
Wystawa Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst została zorganizowana przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Przygotowania do organizacji tej niezwykłej wystawy trwały kilka lat. 

Owa wystawa trwać będzie do 21 stycznia 2018 roku, więc miłośnicy twórczości i osobowości Fridy Kahlo mają jeszcze szansę zobaczyć ten niezwykły wernisaż złożony z fotografii Bernice Kolko, także fotografii Nickolasa Muray'a i przede wszystkim wybranych dzieł Fridy i jej męża Diego Rivery, a także kilku grafik Fanny Rabel - uczennicy Fridy polskiego pochodzenia.

Kuratorką wystawy jest dr Helga Prignitz-Poda, która odkryła w dzienniku Fridy Kahlo polski kontekst. W owym dzienniku pojawiły się wpisy na temat przyjaźni jaka się zrodziła pomiędzy malarką a fotografką w ostatnich latach życia meksykańskiej artystki.
Fotografie Bernice wywierają ogromne wrażenie. Zupełnie inaczej ogląda się fotografie w towarzystwie dzieł Fridy i osób bliskich jej sercu. 
I właśnie dlatego nie zamieszczam tutaj zdjęć z wystawy - zachęcam, abyście sami tam się udali :)

Frida malując w samotności swoje piękne autoportrety nigdy nie sądziła, że to, co wyjdzie spod jej pędzla sprawi, że jej sława przewyższy sławę jej męża, że stanie się światową ikoną popkultury, jedną z najważniejszych i najbardziej inspirujących artystek na świecie. Twórczość Fridy zapewniła jej nieśmiertelność.

Przy wystawie emitowane są różne krótkie filmiki z życia Fridy, a także film dokumentalny, dzięki któremu mamy okazję poznać uczniów Fridy, posłuchać ich wspomnień, anegdot związanych z artystką.

 Po wystawie warto udać się do sklepiku i zakupić kilka pamiątek. Ja zakupiłam album pamiątkowy w pięknej szacie graficznej i jak przystało na Fridamaniaczkę zakupiłam także koszulki z meksykańskimi czaszkami i popartowe przypinki z wizerunkiem Fridy.

Copyright © 2016 Luszka Life E=mc2 , Blogger